Istnieje wiele dowodów na to, że właściwie zbilansowana dieta oraz suplementacja może stanowić istotne wsparcie pacjentów zmagających się z różnorodnymi schorzeniami- przekonywali eksperci zaproszeni na debatę „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia w opinii lekarzy i naukowców”.
"Głównym źródłem wszystkich, niezbędnych naszemu organizmowi składników powinna być dobrze zbilansowana dieta"- podkreśliła w trakcie spotkania dr Danuta Gajewska z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetycznego. W trakcie spotkania wskazała, że "złotym standardem" dietetyków powinien być prawidłowo przeprowadzony wywiad związany z nawykami żywieniowymi, a także laboratoryjnie przeprowadzona ocena niedoborów występujących u danego pacjenta.
Jak wskazał dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta, w środowisku naukowym coraz częściej mówi się o znaczeniu substancji odżywczych w leczeniu i profilaktyce zburzeń psychicznych. "Co więcej coraz częściej publikacje na ten temat prezentowane są na łamach uznanych czasopism np. Lancet Psychiatry"- powiedział dr Sławomir Murawiec. Wskazał jednocześnie, że pacjenci zmagający się ze schorzeniami psychiatrycznymi, czerpią udowodnione korzyści z diety uzupełnionej o kwasy omega-3, witaminy z grupy B czy też kwas foliowy. "Istnieją badania wskazujące, że uzupełnienie diety o te składniki pozwala osiągnąć lepsze efekty terapeutyczne.

Czytaj więcej na:  http://pulsfarmacji.pl/4675434,57346,skladniki-odzywcze-pomocne-rowniez-w-chorobach

 

- U części osób z różnych powodów dochodzi do niedoborów niektórych składników, które można uzupełnić suplementami - tłumaczyła.

Jako przykład podała powszechny w naszym społeczeństwie niedobór witaminy D, związany ze zbyt małym w naszej strefie geograficznej nasłonecznieniem w okresie od października do marca.

Irena Rej zwróciła uwagę jednak, że niektóre reklamy suplementów diety zbyt wiele obiecują. - W przypadku suplementów diety nie możemy wylewać dziecka z kąpielą, a odnoszę wrażenie, że w tym kierunku niestety podążamy - powiedziała Irena Rej.

Właściwe odżywianie się oraz ruch fizyczny w prestiżowych pismach medycznych uznaje się za interwencje terapeutyczne - podkreślił prezes Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej dr Sławomir Murawiec. Jak do tego mają się suplementy?
- Są choroby, w przypadku których bez suplementacji diety trudno sobie poradzić, jak zaburzenia wchłaniania i nietolerancji pokarmowej. Zawsze jednak zaczynamy od dietoterapii, a nie od suplementów diety - dodała dr Kowalcze.

Czytaj więcej: http://www.rynekaptek.pl/farmakologia/irena-rej-suplement-czasami-jest-wskazany-ale-moze-tez-szkodzic,22254_1.html

Mądrze dobrane suplementy mogą wspomóc leczenie wielu chorób.
Trzeba mieć świadomość tego, czego u pacjenta może brakować. Poruszamy kwestie stylu życia, antypatie żywieniowe albo mody. Pacjenci ulegają wielu takim trendom - mówi dr Katarzyna Kowalcze z Katedry Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu UPH.
A uleganie tym modom może się okazać błędne. Jak mówi ekspertka, osoby np. na modnej w ostatnich latach diecie bezglutenowej, często mają problem z dostarczaniem błonnika.
Już w latach 30. XX wieku ustalono, że podanie ludziom witaminy C pozwala leczyć szkorbut – chorobę polegającą na problemach z syntezą kolagenu, kiedy ludzi bolą stawy, mięśnie i wypadają im zęby.
Potem stwierdzono, że groźne dla zdrowia problemy powoduje też brak witaminy A i kolejnych.

Czytaj więcej: https://zdrowie.pap.pl/dieta/suplementy-tak-ale-pod-kontrola-specjalisty

Nie trzeba zmieniać przepisów dotyczących kontroli suplementów diety i ich rejestracji. Wystarczy przestrzegać przepisów, które już są - uważa część z ekspertów, którzy spotkali się podczas wtorkowej debaty w Warszawie. Według innych specjalistów przydałyby się jednak zmiany.
Przed kilkoma tygodniami ukazał się raport "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje", opracowany przez Aliant Consulting Group. Sugeruje on, że konieczne jest stworzenia na rynku polskim mechanizmu potwierdzania jakości suplementów diety, pozwalającego wyróżnić produkty rzetelnie przebadane, których skład gwarantują nie tylko producenci, ale i naukowcy.

Dyrektor Federacji Suplementów Anna Mossakowska-Ziemniak podczas wtorkowej debaty "Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia" zwróciła uwagę, że już obowiązują procedury dotyczące dopuszczenia do obrotu i reklamy suplementów, sprecyzowane w unijnych przepisach o żywności i żywieniu. Mossakowska-Ziemniak zaznaczyła, że nieprzestrzeganie tych zasad powinno być ścigane z urzędu.
Dyrektor Mossakowska-Ziemniak przekonywała jednak, że wielu producentów dba o jakość suplementów i cała branża zajmująca się ich produkcją nie może odpowiadać za to, co robią niektórzy wytwórcy.


Czytaj więcej: https://finanse.wp.pl/suplementy-diety-pod-kontrola-specjalisci-o-polskich-przepisach-6170330833000577a

Dobrowolną kontrolę jakości suplementów diety proponuje ich wytwórcom Polska Federacja Producentów i Dystrybutorów Suplementów Związek Pracodawców. Kontrola nad suplementami pod hasłem "Jakość w cenie" ma objąć również apteki.
Dyrektor Polskiej Federacji Producentów i Dystrybutorów Suplementów Związku Pracodawców Anna Mossakowska-Ziemniak poinformowała PAP, że program sprzedażowo-jakościowy "Jakość w Cenie" to nowy projekt skierowany do producentów suplementów diety oraz aptek.
Zwraca przy tym uwagę, że jest to pierwsze rozwiązanie tego typu dające szansę na uporządkowanie rynku i wzmocnienie producentów i dystrybutorów dbających o jakość swoich produktów. - W ramach programu "Jakość w Cenie" firmy poddawać się będą dobrowolnej kontroli jakości.
Merytorycznie nad badaniami suplementów diety czuwać będą niezależni eksperci m.in. z Narodowego Instytutu Leków - dodaje.

czytaj więcej:
http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Ekspert-proponujemy-dobrowolna-kontrole-jakosci-suplementow-diety,175689,6.html