Wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, dlatego powinno się opracować rekomendacje wskazujące, jakie suplementy są im najbardziej potrzebne - oceniają eksperci.
Eksperci przyznają, że wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, ponieważ często wykazują oni zaburzenia trawienia i są niedożywieni.

Z przedstawionych danych Gdańskiego Uniwersytetu medycznego wynika, że w szpitalach niedożywionych jest od 30 do 65 proc. seniorów, w domach opieki - 25-60 proc., a w domach rodzinnych - od 2 do 32 proc. (Annales Academiae Medicae Gedanensis 2016, 46, 95-105).

Ekspert zdrowia politycznego, kierownik Zakład Alergologii i Immunologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Bolesław Samoliński podkreśla, że u osób starszych szczególnie potrzebne jest przyjmowanie witaminy D, wytwarzanej w organizmie pod wpływem słońca. W naszej strefie geograficznej jest zbyt małe nasłonecznienie od października do maja, na dodatek u ludzi w podeszłym wieku spada zdolność wytwarzania w organizmie tej witaminy, a w niewielkim stopniu można ją uzupełnić dietą.
Odpowiedni poziom wapnia oraz witaminy D zmniejsza ryzyko rozwinięcia się osteoporozy, która osłabia kości i grozi poważnymi złamaniami. - Różnego rodzaju złamania kości pogarszają jakość życia osób starszych, mogą sprawić, że nie będą oni w pełni samodzielni, a w niektórych przypadkach mogą skrócić ich życie – podkreśla prof. Samoliński.

Dr Igor Łoniewski z Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwraca uwagę, że suplementacja diety wymagana jest w trakcie zażywania niektórych leków.

Przykładowo diuretyki (leki moczopędne) stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą niebezpiecznie obniżyć poziom potasu w organizmie. Z kolei glikokortykosteroidy, stosowane w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszają poziom wapnia w organizmie.

- Wraz z wiekiem pogarsza się wchłanianie składników pokarmowych, tymczasem część seniorów z różnych powodów źle się odżywia – stwierdza dr Rzodkiewicz. W ich organizmie zmienia się również wydzielanie wielu hormonów.

Dr Krzysztof Błecha, internista, specjalista rehabilitacji medycznej oraz ziołolecznictwa zauważa, że seniorom najbardziej potrzebna jest suplementacja takich składników, jak witaminy z grupy B, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz selen. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre składniki wchodzą w niekorzystne interakcje. Na przykład magnez utrudnia wchłanianie wapnia.

- To wszystko jest tak skomplikowane, że powinno się opracować rekomendacje dotyczące tego jakie suplementy powinny być stosowane przez seniorów w zależności od ich wieku, schorzeń, na które cierpią, oraz przyjmowanych leków – mówi prof. Samoliński. Jego zdaniem powinni w tym doradzać zarówno dietetycy, jak i lekarze oraz farmaceuci w aptekach, w których suplementy diety są najczęściej są kupowane.

Źródło: PAP

W dniu 26.09.2017 r. odbyła się zorganizowana przez Federacje debata pt. „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. W opinii lekarzy i naukowców”.  

Zaproszeni prelengenci:

- prof. Iwona Wawer – Przewodnicząca Rady Naukowej Federacji Suplementów, Warszawski Uniwersytet Medyczny;

- dr hab n.med. Anna Kamińska - lekarz, chirurg okulista;

- dr n.med Sławomir Murawiec - psychiatra, psychoterapeuta;

- dr Katarzyna Kowalcze - dietetyk, Adiunkt w Katedrze Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu UPH;

- dr inż. Danuta Gajewska - Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Dietetyki SGGW;

- dr Katarzyna Zawada - Adiunkt w Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawski Uniwersytet Medyczny

- dr Regina Wierzejska - dr nauk o zdrowiu, Instytut Żywności i Żywienia;

- Irena Rej - Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”;

- Anna Mossakowska - Ziemniak - Dyrektor Generalny Federacji,

zaprezentowali istotną rolę suplementów diety w prawidłowym odżywianiu.

Debatę poprowadził: Krzysztof Jakubiak – redaktor naczelny Pulsu Farmacji

 

Serdeczne podziękowania za wsparcie w organizacji i udział w debacie dla:

 

Targi  Vitafoods na terenie Palexpo w Genewie, które się odbyły w dniach 9-11 maja 2017 to ważna impreza dla producentów żywności funkcjonalnej i suplementów diety. W ciągu 10 lat swego istnienia Targi  bardzo  się rozrosły. W tym roku było tu ponad 1000 wystawców z całego świata i ponad 18 tysięcy zwiedzających.  Swoje wyroby, a także możliwości usług pokazało 20 polskich firm, wśród nich: Lek-AM,  Polski Lek, Olimp, Hasco-Lek, Domowa Apteczka, Curtis, Starpharma, Laboratoria Natury. Część firm miała stoiska we wspólnym pawilonie, inne zdecydowały się na oddzielną ekspozycję.  Wiele z produktów pokazanych w Genewie wpisywało się w trendy: mniej cukru, mniej soli, więcej kwasów omega-3, bliżej natury. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się ekstrakty z polskich ziół (Greenvit) oraz sól bogata w potas i magnez (Polskie Warzelnie Soli). Zachęcamy firmy do udziału w targach w 2018 roku, polski pawilon mógłby mieć motto "Innovative Poland" - prof. Iwona Wawer.

 

Federacja Suplementów zaprasza do wysłuchania debaty „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. W opinii lekarzy i naukowców”.  

Debata odbędzie się 26.09.2017 (wtorek) w godz. 10.00 - 11.30 w siedzibie PAP, ul. Bracka 6/8

Celem debaty jest zaprezentowanie aspektu roli suplementów w prawidłowym odżywianiu. Temat wzbudza duże zainteresowanie, a nawet kontrowersje dlatego do udziału w debacie zaprosiliśmy wybitnych naukowców i lekarzy:

- prof. Iwona Wawer – Przewodnicząca Rady Naukowej Federacji Suplementów, Warszawski Uniwersytet Medyczny

- prof. Jacek Szaflik - polski okulista, profesor medycyny.

- dr Sławomir Murawiec - doktor nauk medycznych, psychiatra, psychoterapeuta

- dr Katarzyna Kowalcze - dietetyczka dyplomowana, Adiunkt w Katedrze Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu UPH

- dr inż. Danuta Gajewska - Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Dietetyki SGGW

- dr Katarzyna Paradowska - Adiunkt w Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawski Uniwersytet Medyczny

- Irena Rej - Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

- dr Regina Wierzejska - dr nauk o zdrowiu, Instytut Żywności i Żywienia

Prowadzenie debaty: Krzysztof Jakubiak – redaktor naczelny Pulsu Farmacji

 

Serdeczne podziękowania za wsparcie w organizacji debaty dla:

 

Szanowni Państwo,  

Federacja Suplementów zaprasza do wzięcia udziału w debacie „Suplementy w diecie seniora. W opinii lekarzy i naukowców ”.  


Debata odbędzie się 08.11.2017 (środa) w godz. 10.00 - 11.30 w siedzibie PAP, ul. Bracka 6/8

Celem debaty jest zaprezentowanie roli suplementów w diecie seniora. Temat jest niezwykle istotny ze względu na rosnącą populację seniorów oraz niewystarczającą wiedzę społeczeństwa o prawidłowym żywieniu osób w starszym wieku i możliwych niedoborach mikroskładników odżywczych.

W debacie udział wezmą:

- prof. Bolesław Samoliński - prof. alergologii, otolaryngologii, zdrowia publicznego

- prof. Jacek Szaflik - okulista, profesor medycyny

- dr Krzysztof Błecha - internista

- dr Igor Łoniewski – Pomorski Uniwersytet Medyczny Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka

- dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz – Kierownik Zakładu Gerontologii i Zdrowia Publicznego, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

- Irena Rej – Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

- Anna Mossakowska-Ziemniak - Dyrektor Generalny, Polska Federacja Producentów i Dystrybutorów Suplementów Diety.


Debatę poprowadzą Marta Markiewicz i Zbigniew Wojtasiński.

Partnerem debaty jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.

Serdeczne podziękowania za wsparcie i udziałw debacie dla:

 

ACT jest czołowym sprzedawcą i dostawcą surowców do produkcji żywności, suplementów, produktów farmaceutycznych i kosmetycznych.
Jakość oferowanych usług i dostarczanych produktów wyróżnia ACT jako solidengo partnera posiadającego 30-letnie doświadczenie. Obejmuje ono długotrwałe stosunki handlowe, jak również podstawowe umiejętności międzykulturowe oraz silna wydajność logistyczną. ACT dobrze zna swoich dostawców, jest obecna na rynku europejskim i sprzedaje produkty z powodzeniem na całym świecie.
ACT stawia na wysoką jakość produktów/surowców do produkcji suplementów diety oraz na doskonałe zarządzanie łańcuchem dostaw. Jest godnym zaufania partnerem dla klientów i dostawców.

Zarząd Federacji serdecznie gratuluje i wita w naszych strukturach Polskiej Federacji Producentów i Dystrybutorów Suplementów.

Zaangażowanie Federacji w liczne działania i inicjatywy wygagają niekiedy szczególnej i wyspecjalizowanej wiedzy prawniczej. Wobec narastajacych potrzeb, Federacja rozpoczęła współpracę oraz przekazała obsługę prawną do wiodącej Kancelarii Prawnej - WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k. w Warszawie.
Kancelaria WKB świadczy kompleksowe usługi prawne z zakresu prawa gospodarczego. Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół prawników WKB wprowadza nowatorskie rozwiązania prawne aby nadążyć za dynamicznie zmieniającymi się warunkami rynkowymi.
WKB świadczy specjalistyczne doradztwo m.in. w dziedzinie prawa energetycznego, prawa zamówień publicznych, prawa konkurencji, prawa korporacyjnego, prawa własności intelektualnej, prawa nieruchomości, bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska. Doświadczenie kancelarii obejmuje prowadzenie projektów prywatyzacyjnych oraz transakcji na rynku fuzji i przejęć. Ponadto WKB posiada doświadczony zespół prawników procesualistów.
Z roku na rok WKB powiększa liczbę zespołowych i indywidualnych rekomendacji w Chambers Global, Chambers Europe, Legal 500, PLC Which Lawyer i Who’s Who Legal. Prawnicy kancelarii WKB są wysoko oceniani przez  branżowe rankingi publikowane na łamach ogólnopolskich opiniotwótczych dzienników, takich jak Rzeczpospolita.