W dniu 22.04.2018 r. prof. Iwona Wawer poprowadziła wykład w ramach inicjatywy "Mądre Główki" Autyzm w Rodzinie.
W trakcie wykładu poruszona została rola suplementacji diety w autyzmie.

Celem stosowania suplementów nie jest leczenie chorób, powinni z nich korzystać ludzie zdrowi, aby uzupełnić swoją dietę w potrzebne mikroskładniki. Niestety, znaczna część społeczeństwa cierpi na różne choroby, a w ich leczeniu pomogłaby odpowiednia, dobrze opracowana dieta oraz suplementacja. Na jakie składniki diety zwrócić uwagę w przypadku autyzmu? Jak wiadomo, powoduje go zespół czynników: genetycznych, środowiskowych, immunologicznych oraz zwiększona podatność na stres oksydacyjny.
Składniki diety najczęściej proponowane jako wsparcie leczenia autyzmu to: większe dawki witaminy C, witamin B6, B12, kwasu foliowego, nienasycone kwasy tłuszczowe DHA i EPA, karnozyna, N-acetylocysteina, glutation oraz magnez, cynk, selen. Zawsze korzystne jest zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie. Często pomaga zmiana diety na bezglutenową.

 

Społeczeństwo większości krajów europejskich starzeje się. Z wiekiem stajemy się coraz mniej sprawni, rozwijają się choroby degeneracyjne. Ponad 20% osób o zaawansowanym wieku nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Jak zapewnić im warunki do życia i odpowiednią dietę? Potrzeby seniorów to wyzwanie dla firm spożywczych i farmaceutycznych. Starzejąca się populacja stwarza ogromny rynek konsumentów żywności funkcjonalnej, a także suplementów diety i wielu produktów ułatwiających życie.
Dieta seniora powinna być lekkostrawna, z dużą ilością warzyw i owoców, odpowiednią porcją białka (ryby, drób), nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Starsi ludzie mogą jeść mniej tłuszczów i węglowodanów, ale ich zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest podobne jak młodszych. Badania pokazały, że poziom witamin i innych mikroskładników w organizmie jest niższy u ludzi starszych z przewlekłym stanem zapalnym, przy obniżonej odporności. Wynika to z ogólnie gorszego przyswajania składników pokarmowych.

Masz to w naturze nagrody Herbapol 2018 wręczone! Uroczysta Gala, odbyła się już po raz dziesiąty, Statuetki Esencji Natury 2018 zostały wręczone wybitnym osobowościom ze świata nauki, sztuki i mediów.

Prof. Iwona Wawer - Przewodnicząca Rady Naukowej oraz RAdy Nadzorczej Federacji uroczyście wręczyła nagrodę tegorocznemu laureatowi Panu Zbigniewowi Tomaszowi Nowak w kategorii Natura i Edykacja.

Wyróżnienia przyznawane są osobom ze świata nauki, sztuki, mediów, sportu i nietuzinkowym pasjonatom życia. Pochodzą oni z całej Polski, mają różne zainteresowania, ale to, co ich łączy, to szacunek do środowiska, brak zgody na szkodliwe działania człowieka wobec otoczenia, miłość do przyrody i gotowość do działania w imię ochrony najbliższych człowiekowi wartości.

Z okazji Jubileuszu 10-lecia nagród Herbapol Esencja Natury, podczas gali przyznana została przyznana Nagroda Dekady otrzymała ją Maja Popielarska, autorka popularnego cyklu „Maja w ogrodzie”, jedna z pierwszych laureatek nagrody, która przez ostatnie 10 lat nieustająco się rozwijała, pielęgnowała kontakt z naturą i była inspiracją dla wielu osób. Kapituła Nagrody Herbapol Esencja Natury przyznała w tym roku jednak jeszcze jedno Specjalne Wyróżnienie. Otrzymał je Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz, który jako pierwszy człowiek w historii, trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.

      

Firma Swanson Health Products została założona w 1969 r., aby zaoferować produkty zdrowotne najwyższej jakości warte swojej ceny. Witaminy i suplementy są istotną częścią zdrowego stylu życia, więc oferuje swoim klientom tylko to co najlepsze. Czystość i moc naszych witamin i suplementów ma znaczenie – dlatego używamy najlepszych surowców  tylko od zaufanych dostawców, dokładnie testujemy nasze produkty w niezależnych laboratoriach - stwierdzają przedstawicele Swanson Polska.

Firma posiada rejestrację Dobrych Praktyk Produkcyjnych (DPP) organizacji NSF International.
Jako prywatna firma, przyjmuje w produkowaniu witamin, minerałów i suplementów, podejście zorientowane na klienta. Wykorzystując dużą wiedzę o konsumentach, opracowuje innowacyjne preparaty specjalnie zaprojektowane do zaspokojenia bieżących i pojawiających się potrzeb zdrowotnych. Aktualnie w Polskiej dystrybucji znajduje się ponad 440 produktów i ta liczba ciągle rośnie.

Szanowni Państwo,  

Federacja Suplementów zaprasza do wzięcia udziału w debacie „Suplementy w diecie seniora. W opinii lekarzy i naukowców ”.  


Debata odbędzie się 08.11.2017 (środa) w godz. 10.00 - 11.30 w siedzibie PAP, ul. Bracka 6/8

Celem debaty jest zaprezentowanie roli suplementów w diecie seniora. Temat jest niezwykle istotny ze względu na rosnącą populację seniorów oraz niewystarczającą wiedzę społeczeństwa o prawidłowym żywieniu osób w starszym wieku i możliwych niedoborach mikroskładników odżywczych.

W debacie udział wezmą:

- prof. Bolesław Samoliński - prof. alergologii, otolaryngologii, zdrowia publicznego

- prof. Jacek Szaflik - okulista, profesor medycyny

- dr Krzysztof Błecha - internista

- dr Igor Łoniewski – Pomorski Uniwersytet Medyczny Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka

- dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz – Kierownik Zakładu Gerontologii i Zdrowia Publicznego, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

- Irena Rej – Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

- Anna Mossakowska-Ziemniak - Dyrektor Generalny, Polska Federacja Producentów i Dystrybutorów Suplementów Diety.


Debatę poprowadzą Marta Markiewicz i Zbigniew Wojtasiński.

Partnerem debaty jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.

Serdeczne podziękowania za wsparcie i udziałw debacie dla:

 

Upalne lato powoduje, że tegoroczne owoce będą  wyjątkowo słodkie i bogate w polifenole. Niestety, tych unikalnej jakości owoców nie chcą skupować duże przetwórnie. Szkoda, żeby owoce zostały na krzaku, kiedy mogą wspierać nasze zdrowie. Bioaktywne związki aronii obniżają ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, działają antyagregacyjnie na płytki krwi oraz przeciwzapalnie, wspomagają widzenie i pracę mózgu. To cenny składnik diety osób z nadciśnieniem, chorobami serca, z cukrzycą.  Najprościej sięgnąć po sok, ale ekstrakt z owoców jest też składnikiem suplementów diety, m.in. wspierających dobry wzrok i pracę serca.
W Polsce mamy największe na świecie uprawy aronii,  wspaniałe sadzonki, dwie fabryki kombajnów do zbioru owoców. Owoce są przerabiane na sok w kilku dużych zakładach przetwórczych, skąd koncentrat soku jest wysyłany w świat.
Aronia to nasz narodowy skarb dla zdrowia. Nie możemy dopuścić do tego, aby zaorano plantacje z powodu niskich cen owoców w skupie! Pijmy sok z aronii!
- apeluje autorka książki „Aronia superowoc” - Iwona Wawer.

Wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, dlatego powinno się opracować rekomendacje wskazujące, jakie suplementy są im najbardziej potrzebne - oceniają eksperci.
Eksperci przyznają, że wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, ponieważ często wykazują oni zaburzenia trawienia i są niedożywieni.

Z przedstawionych danych Gdańskiego Uniwersytetu medycznego wynika, że w szpitalach niedożywionych jest od 30 do 65 proc. seniorów, w domach opieki - 25-60 proc., a w domach rodzinnych - od 2 do 32 proc. (Annales Academiae Medicae Gedanensis 2016, 46, 95-105).

Ekspert zdrowia politycznego, kierownik Zakład Alergologii i Immunologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Bolesław Samoliński podkreśla, że u osób starszych szczególnie potrzebne jest przyjmowanie witaminy D, wytwarzanej w organizmie pod wpływem słońca. W naszej strefie geograficznej jest zbyt małe nasłonecznienie od października do maja, na dodatek u ludzi w podeszłym wieku spada zdolność wytwarzania w organizmie tej witaminy, a w niewielkim stopniu można ją uzupełnić dietą.
Odpowiedni poziom wapnia oraz witaminy D zmniejsza ryzyko rozwinięcia się osteoporozy, która osłabia kości i grozi poważnymi złamaniami. - Różnego rodzaju złamania kości pogarszają jakość życia osób starszych, mogą sprawić, że nie będą oni w pełni samodzielni, a w niektórych przypadkach mogą skrócić ich życie – podkreśla prof. Samoliński.

Dr Igor Łoniewski z Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwraca uwagę, że suplementacja diety wymagana jest w trakcie zażywania niektórych leków.

Przykładowo diuretyki (leki moczopędne) stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą niebezpiecznie obniżyć poziom potasu w organizmie. Z kolei glikokortykosteroidy, stosowane w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszają poziom wapnia w organizmie.

- Wraz z wiekiem pogarsza się wchłanianie składników pokarmowych, tymczasem część seniorów z różnych powodów źle się odżywia – stwierdza dr Rzodkiewicz. W ich organizmie zmienia się również wydzielanie wielu hormonów.

Dr Krzysztof Błecha, internista, specjalista rehabilitacji medycznej oraz ziołolecznictwa zauważa, że seniorom najbardziej potrzebna jest suplementacja takich składników, jak witaminy z grupy B, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz selen. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre składniki wchodzą w niekorzystne interakcje. Na przykład magnez utrudnia wchłanianie wapnia.

- To wszystko jest tak skomplikowane, że powinno się opracować rekomendacje dotyczące tego jakie suplementy powinny być stosowane przez seniorów w zależności od ich wieku, schorzeń, na które cierpią, oraz przyjmowanych leków – mówi prof. Samoliński. Jego zdaniem powinni w tym doradzać zarówno dietetycy, jak i lekarze oraz farmaceuci w aptekach, w których suplementy diety są najczęściej są kupowane.

Źródło: PAP

W dniu 26.09.2017 r. odbyła się zorganizowana przez Federacje debata pt. „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. W opinii lekarzy i naukowców”.  

Zaproszeni prelengenci:

- prof. Iwona Wawer – Przewodnicząca Rady Naukowej Federacji Suplementów, Warszawski Uniwersytet Medyczny;

- dr hab n.med. Anna Kamińska - lekarz, chirurg okulista;

- dr n.med Sławomir Murawiec - psychiatra, psychoterapeuta;

- dr Katarzyna Kowalcze - dietetyk, Adiunkt w Katedrze Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu UPH;

- dr inż. Danuta Gajewska - Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Dietetyki SGGW;

- dr Katarzyna Zawada - Adiunkt w Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawski Uniwersytet Medyczny

- dr Regina Wierzejska - dr nauk o zdrowiu, Instytut Żywności i Żywienia;

- Irena Rej - Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”;

- Anna Mossakowska - Ziemniak - Dyrektor Generalny Federacji,

zaprezentowali istotną rolę suplementów diety w prawidłowym odżywianiu.

Debatę poprowadził: Krzysztof Jakubiak – redaktor naczelny Pulsu Farmacji

 

Serdeczne podziękowania za wsparcie w organizacji i udział w debacie dla: